تور گرجستان | تور لحظه آخري اروپا
تور گرجستان،تور تفليس،تور گرجستان 7 شب و 8 روز تفليس،هتل هاي گرجستان،تور اروپا نوروز 95تور گرجستان

 غذا هاي گرجستان

 

۱٫ لوبيو (lobio)

لوبيو نقش مهمي در غذاهاي گرجستان ايفا ميكنه.اين غذا تنوع زيادي داره و يكي از معروف ترينش، غذاي سرد لوبيا نوگيزت، كه در اون لوبيا له شده و با سير، گردو، پياز، و گشنيز مخلوط ميشه كه البته داغ هم سرو ميشه و پر از ادويه هستش.

۲٫ آجارولي ( adjaruli )

آجارولي از دسته خاچاپوري است و از انواع خاچاپوري مي باشد. آجارولي از غذاهاي لذيذ و پرطرفدار گرجستان كه بيشتر طرفداران آن در استان آجاريا در منطقه باتومي است. آجارولي در اصل خميري به شكل قايق است كه در وسط قايق يك تخم مرغ قرار مي گيرد و معمولا تخم مرغ وسط آن را با خميرهاي نان مخلوط كرده و ميل مي كنند.

۳٫ چورچخلا (churchkhela)

يكي از محبوب ترين دسرهاي گرجي، اين آبنبات هاي سوسيس شكل هستن كه خيلي از كشورهاي همسايه گرجستان طرفدارشن. اين دسر از گردو (گاهي بادام و يا آجيل) درست ميشه و در آخر داخل آب انگور فرو برده ميشه.

۴٫ خاچاپوري ( khachapuri )

پرطرفدارترين غذا و ميان وعده معروف گرجي خاچاپوري است. خاچاپوري بعنوان نماد فرهنگي گرجستان و از محبوب ترين غذاهاي گرجي بشمار مي رود كه پنير محلي را در وسط خمير گذاشته و مي پزند. موادي كه براي درست كردن خاچاپوري نياز است : آرد – تخم مرغ – پنير محلي و روغن. در سطح شهر تفليس و اغلب شهرهاي گرجستان مغازه هاي كوچك و بزرگ انواع خاچاپوري را عرضه مي كنند و قيمت كمي دارد و يكي از محبوب ترين غذاهاي بهاره در گرجستان هست.

۵٫ خينكالي ( khinkali )

پس از خاچاپوري ، معروفترين غذاي گرجي خينكالي نام دارد. خينكالي در اصل خميرهاي بقچه اي مانندي است كه در وسط آن گوشت وجود دارد و بسيار لذيذ و خوشمزه است و همچنين طرفداران زيادي در گرجستان دارد ولي خوردن آن كمي مشكل است و بدين صورت خورده مي شود كه ابتدا بايد بوسيله دندان سوراخي در خمير بقچه اي ايجاد كنيد و كل آب موجود در آن را ميل كنيد سپس بقيه بقچه را نوش جان كنيد و معمولا با دست و بدون قاشق يا چنگال خورده مي شود.

۶٫ ايمرولي ( imeruli )

يمرولي نيز از انواع خاچاپوري و بسيار لذيذ و پرطرفدار است. ايمرولي معمولا به صورت گرد درست مي شود و مواد تشكيل دهنده آن عبارت است از : تخم مرغ – خمير آرد – ماست – پنير و كره و بسيار مقوي و انرژي زا است.

۷٫ متسوادي ( mtsvadi )

متسوادي يا همان ششليك از غذاهاي پرمصرف و محبوب گرجي هاست و اين را بدانيد كه گرجي ها در درست كردن ششليك در دنيا حرف اول را مي زنند بنابراين در صورت سفر به گرجستان خوردن غذاهاي گرجي از جمله : متسوادي را فراموش نكنيد. متسوادي در گرجي اينجوري تلفظ ميشه كه سه حرف اول ساكن است.

۸٫ چاناخي (chanakhi)

اين غذا كه كمي شبيه چاكاپولي هست با گوشت گوسفند پخته ميشه يه جور خوراك بره كه در قابلمه مسي طبخ ميشه.يه لايه بادمجان و بعد تكه هاي گوشت گوسفند، با سير و گوجه و پياز.

 

۹٫ شكمرولي (shkmeruli)

يه جور خوراك مرغ كه در منطقه راچا در گرجستان پخته ميشه اول مرغ سرخ ميشه بعد برش داده ميشه و سپس با سس سير و شير آغشته ميشه.

۱۰٫ خارچو (kharcho)

خارچو يه غذاي غني و دلچسب هستش كه به درد آب و هواي سرد ميخوره .اين يك نوع غذاي سوپي مي باشد .سوپ گوشت گاو (خارچو) يه غذاي سنتي گرجي، كه با گردو، برنج و پوره گيلاس و گشنيز خرد شده سرو ميشه و همچنين ميتوان به جاي گوشت گاو از گوشت گوسفند يا مرغ هم استفاده كرد و ادويه سوپ هم بستگي به منطقه اي داره كه در اون طبخ ميشه.

رستوران هاي گرجستان

سايه هاي متخي
سايه هاي متخي يك موزه-رستوران است كه با آثار هنري و مردم شناسي گرجستان تزئيين شده است. شما مي توانيد اتمسفر تفليس قديم را در اين رستوران تجربه كنيد. فضاي اين رستوران به منظور اجراي تئاتر «در سايه هاي متخي» طراحي شده است. اگر به دنبال چشيدن طعم واقعي غذاهاي گرجي هستيد، حتماً به اين رستوران برويد.

دزويلي ساخلي
دزويلي ساخلي يعني خانه قديمي. خانه قديمي در پاييندستِ رودخانه كورا قرار دارد و بسيار هم گران است، غذاهاي محلي سرتاسر گرجستان را در اين رستوران با بهترين كيفيت مي توان پيدا كرد، همچنين موسيقي گرجي و رقص محلي گاهي در هنگام صرف شام در محل رستوران اجرا مي شود.

تِرِمُك
ترمك رستوران يا يك كلبه دنج و كوچك به سبك روسي است. بليني و ماكاروني و به خصوص پنكيك هاي رستوران بسيار معروفند. پنكيك ها با قارچ، گوشت، خامه، پنير و ميوه عرضه مي شوند. اگر هم هوس غذاي روسي يا اكرايني داشتيد، اين رستوران انتخاب مناسبي است

امتیاز:
بازدید: 12
برچسب:
:
[ 1396/6/22  ] [ ۱۴ ] [ georgianets2 ] [ ]

 آداب ورسوم مردم گرجستان

مردم

جمعيت گرجستان در سال ۱۳۸۷، ۰۰۰/۶۳۰/۴ تن بوده است، كه ۸/۸۳ درصد آنان از نژاد گرجي بوده اند كه به زبان گرجي صحبت مي‌كنند، اين زبان داراي خط ويژه خود مي‌باشد. ساير نژادهاي ساكن در گرجستان؛ آذري،روسي، آبخازي، و اوستيايي هستند.

رقص گرجي

از سري رقص‌هاي فولكلوريك مردم گرجستان است كه از نسلي به نسل بعدي منتقل و در اين پروسه توسعه و شكل گرفته‌است و در ميان رقص‌هاي فولكلوريك جهان جايگاهي ويژه دارد.

ويژگي رقص گرجي را فقط يك گرجي مي‌تواند به نمايش بگذارد و اگر توسط مليتي ديگر اجرا شود حركتهاي وي مكانيكي خواهد بود. رقص فولكلوريك گرجي رقصي است نفس گير و پر شكوه و نشان دهنده تاريخ زنده قرنها هنر، فرهنگ و رسوم گرجي است.

رقص فولكلور گرجي چندان در دنيا مشهور نيست ولي شكوه و زيبايي آن با يكبار ديدن فراموش نشدني خواهد بود. در طول تاريخ، رقص گرجي گروههاي بسياري را از حرفه‌اي تا آماتور تجربه كرده‌است كه هر يك به طريقي جهان را با زيبايي خود هيپنوتيزم كرده‌اند. لباسهاي زيبا هنر و تاريخ را در يك هارموني در هم مي‌آمي‌زد و اين همه با هم با حركات موزن و منظم در بيننده اثري مهيب مي‌گذارد.

ويژگي اصلي رقص گرجي اين است كه هر رقص نوع زندگي هر منطقه را كه برخاسته از آن است مجسم مي‌كند و اين دليل منحصر بفرد بودن و گوناگوني رقص گرجي را مي‌رساند. رقص كوهستاني مانند خووسورولي، قزبگي و يا متيورولي بشدت از رقص‌هاي به اصطلاح دره‌اي مثل آچارولي و دورولي متمايز مي‌شوند. لباس‌ها و پوشش‌ها براي هر رقص متفاوت است و نشانگر لباس‌هاي سنتي و تاريخي مي‌باشد.

مهمان نوازي گرم از خصوصيات مردم اين كشور است.

مقام و منزلت اجتماعي

جامعه گرجستان داراي سلسله مراتب است.

به هنگام معرفي، ابتدا افراد مسن كه جايگاه خاصي دارند معرفي مي شوند.

بزرگ خاندان مسئوليت تصميم گيري مسائل تجاري يا خانوادگي را بر عهده دارد.

رسم ملاقات در گرجستان

در ملاقات اوليه، در حالي كه با طرف مقابل دست مي دهيد بگوييد «گام جوبا» ، يعني سلام.

تنها نزديكان يكديگر را با اسم كوچك صدا مي زنند.

آداب و رسوم هديه دادن

همانند بيشتر اروپايي ها، كادوها در جشن تولد و سالروز ميلاد مسيح داده مي شود.

لازم نيست كادو گران قيمت باشد.

به هنگام دعوت شدن به منزل يك گرجستاني، با خود گل يا شكلات ببريد.

در صورت دادن گل، تعداد آن ها عدد فرد باشد. زيرا گل به تعداد زوج در مراسم تدفين كاربرد دارد.

آداب غذا خوردن

عموما با آرامش و بدون هيچ عجله اي غذا مي خورند.

غذا خوردن بهانه اي است براي لذت بردن از كنار يكديگر بودن.

ميزبان به راحت بودن، رضايت و پذيرايي مناسب از مهمان توجه خاصي دارد.

در صورت امكان تمام غذاي موجود در سفره را بچشيد.

به مهمان حداقل سه بار غذا تعارف مي شود و در صورتي كه هر بار غذا بكشد، ميزبان خوشحال خواهد شد.

نبايد غذا در بشقاب باقي بماند.

آداب و رسوم ازدواج كشور گرجستان

اكثر زوجهاي گرجي براي شروع زندگي تنها به مراسم مذهبي اكتفا ميكنند و از ثبت رسمي ازدواج خود داري ميكنند.

مردم گرجستان براي شروع يك زندگي مشترك تنها مراسم مذهبي را بجا مي آورند و ازدواج خود را در محضر ثبت نمي كنند. بنظر ميرسد كه در گرجستان قباله ازدواج كاربردي ندارد و مادران گرجي علاقه اي ندارند كه عقدنامه دخترشان را در صندوقچه اي محفوظ كنند. مهمترين كاربرد قباله ازدواج هنگامي است كه زوجها تصميم ميگيرند به زندگي مشترك خود خاتمه بدهند اينجاست كه زوج بي تفاهم براي تقسيم مال و اموال خود بايد به دادگاه رجوع كنند. حقوقدانان به زوجهاي جوان توصيه ميكنند كه ازدواج خود را ثبت كنند تا هنگام جدايي به مشكلات قانوني برنخورند. اين توصيه حقوقدانها بر جوانان موثر نيست.

مردم گرجستان ميگويند زمان شروع زندگي مشترك تصور طلاق و جدايي برايشان ممكن نيست. بهرحال طلاق واقعيت تلخي است كه در هر جامعه اي و از جمله در گرجستان نيز وجود دارد.آمارهاي رسمي نشان ميدهند كه موارد طلاق در جامعه امروز گرجستان نسبت به ده سال پيش دو برابر شده است. بيشتر طلاقها مربوط به افرادي ميشود كه در سن كمتر از بيست سال ازدواج ميكنند.

بر اساس آمارهاي رسمي بيشتر ازدواجها در گرجستان در سنين ۲۰ تا ۲۵ سال تحقق ميباد. بعبارت ديگر بيشتر افراد در سنين دانشجويي ازدواج ميكنند.ازدواج در سن بالاي سي سال در گرجستان پديده اي نادر است.

مذهب مردم گرجستان

غالب دين رايج در اين كشور ، دين مسيحيت و شاخه ارتدكس مي باشد.طبق آماري كه در سال ۲۰۰۲ گرفته شده است ، حدود ۷۰ درصد مردم گرجستان داراي دين و مذهب مسيحيت ارتدكسي هستند كه پيرو كليساي ارتدكسي گرجستان مي باشند و در واقع دين رسمي اين كشور همين مسيحيت مي باشد. بعد از مسيحيت ، در گرجستان دين اسلام بزرگترين اقليت مذهبي مي باشد كه اين جمعيت مسلمان را بطور غالب از آذربايجاني هاي گرجستان و ساير اقوام در اين كشور من جمله آجاريا متشكل مي گردد.

بعد از مسلمانان ، جمعيت ارتدكسي روسي و البته بعد آن ارامنه ، ژرمن هاي پروتستاني و آپوستوليك ها از ديگر اقليت ها مذهبي در كشور گرجستان مي باشند.

هنر مردم گرجستان

مسلما آنچه كه بايد از اين فرهنگ غني در كشور گرجستان انتظار داشت ، دارا بودن پشتوانه هنري قوي مردم گرجستان در زمينه هاي مختلف هنري است كه مشهورتزين اين شاخه ها ادبيات ، خطاطي و خوشنويسي ، تئاترو سينما ، موسيقي مخصوص به خود و همچنين رقص هاي سنتي و بسيار ويژه خود.

خط گرجي يكي از ۱۶ سيستم نوشتاري در جهان است كه بسيار ديرينه است و همچنين هنر خوشنويسي در اين كشور قدمتي ديرينه و جندين قرنه دارد و همچنين ادبيات اين كشور داراي قدمت ۲۵۰۰ ساله است كه به پيش از ميلاد مسيح باز مي گردد.

امتیاز:
بازدید: 11
برچسب:
:
[ 1396/6/22  ] [ ۱۴ ] [ georgianets2 ] [ ]

جاذبه هاي گرجستان

گرجستان كشوري است در شرق درياي سياه و يكي از ديدني ترين و زيباترين مناطق جهان محسوب مي شود و پايتخت آن شهر تفليس است اين كشور در منطقه اوراسيا قرار دارد كه مرز ميان اروپا و آسيا است و كشور گرجستان، كوهستاني و پرباران است. بيشتر شهروندان آن مسيحي هستند و ۸۴ درصد آنان از نژاد گرجي دارند و به زبان گرجي سخن مي‌گويند. اين زبان خط ويژه خود را دارد و جاذبه هاي گردشگري زيادي در اين كشور نهفته است كه تور گرجستان در نظر دارد در اين قسمت شما را با جاذبه هاي گردشگري كشور گرجستان آشنا سازد.


۱) نارين قلعه تفليس

اين قلعه را در گرجستان با نام ناريكا (Narikala) ميشناسند كه به معناي قلعه كوچك ميباشد و اين قلعه يكي از قديميترين بناها و ديدنيهاي تفليس گرجستان ميباشد.اين قلعه در قرن ۴ تحت عنوان قلعه انتقام بنا نهاده شده است و بعدها توسط خاندان بني اميه در قرن ۷ و بين سالهاي ۱۰۸۹-۱۱۲۵ بدست شاه ديويد سازنده (شاه گرجي) توسعه يافته است.قلعه ناريكا بر فراز تپه اي كه ناظر بر شهر تفليس و رودخانه كورا ميباشد و بين حمامهاي گوگردي و باغ بوتانيك تفليس قرار دارد. در حياط پاييني قلعه نيز كليساي سنت نيكلاس واقع شده است.بناي كنوني قلعه كه هم اكنون قابل مشاهده است بين قرون ۱۶ و ۱۷ ميلادي تجديد بنا شده است كه در سال ۱۸۲۷ بدليل زلزله قسمت اصلي ديواره هاي قلعه آسيب ديد.


۲) ساحل سحر آميز باتومي

در نزديكي بندر باتومي منطقه اي قرار دارد به نام اوركي و گرگولتي كه به آن ساحل، ساحل سحر آميز (Beach magic) يا ساحل مغناطيسي گفته مي شود . باور بر اين است كه شنا كردن در اين منطقه و آفتاب گرفتن بر روي شن هاي ساحلي منجر به درمان بيماريهاي مفصلي و رلكسيشن در شخص مي شود. بر اساس تحقيقات دانشگاه اوركي گرجستان تركيبات ماسه هاي ساحل اين منطقه حاوي مواد معدني ويژه اي مي باشد كه اثرات درماني آن در مورد بيماريهاي قلبي ، عروقي و عصبي به اثبات رسيده است. بر اساس اين مطالعات تنها دو منطقه در جهان شناخته شده است كه چنين خواصي در آن وجود دارد. چند روز استراحت و تفريح در اين منطقه ميتواند عامل درمان يا پيشگيري از بسياري بيماريها باشد.كوهستان هاي گرجستان سرچشمه رودهاي متعددي مي باشد و عبور رودخانه از شهرها و و روستاهاي اين كشور سيماي آنها را ديدني تر ساخته است.


۳) باغ گياه شناسي باتومي

باغ گياه شناسي (Botanical Garden) در ۱۰ كيلومتري شمال بندر باتومي در منطقه اي به نام دماغه سبز واقع شده و ۱۱۱ هكتار وسعت دارد. اين باغ ۵۰۰۰گونه ي گياهي دارد كه ۱۲۰۰ گونه ي آن رز است. اداره ي آن اينك با آكادمي علوم گرجستان است. بخش هاي مهم باغ: غرب آسيا، زلاند نو، آمريكاي جنوبي، هيماليا، مكزيك، استراليا، مديترانه، قفقاز، پارك ساحلي، باغ رز. گونه هاي گياهي كشور هاي مختلف در كنار يكديگر در اين باغ كه همچون بهشتي از گلها و درختان سر به فلك كشيده مي باشد ، روييده اند و اين به خوبي بيانگر معتدل بودن آب و هوا ، حاصلخيزي و مقدار بارندگي زياد در اين شهر ساحلي مي باشد.


۴) كوه مقدس تفليس

كوه مقدس (Holy Mountain) يا متاتسميندا تپه‌اي بلند است كه بخش مركزي تا غرب شهر تفليس را فرا گرفته و دكل تلويزيون به طول ٢١٠ متر هم بر روي آن قرار دارد و يكي از برترين ديدنيهاي تفليس گرجستان و جاذبه هاي گردشگري گرجستان است. بالاي تپه، پارك متاتسميندا قرار دارد. يك پارك مجهز و تفريحي با مساحت يك كيلومتر مربع كه بلندترين رولر كستر-قطارهاي شهربازي كه با سرعت زياد و روي مسير مارپيچ حركت مي‌كنند را با طول شصت متر، مي‌توانيد در آن ببينيد و اين پارك مرتفعترين پارك شهر تفليس و يكي از بزرگترين و جذابترين پاركهاييست كه هر روزه بيشترين تعداد بازديدكننده را به خود جلب ميكند. اين پارك در ارتفاع ۸۰۰ متري سطح دريا واقع است در حاليكه خود شهر در ارتفاع متوسط ۴۳۰ متري قرار گرفته است. اين مكان در فاصله تقريبي ۷٫۵ كيلومتري از مركز شهر واقع بوده و مسير آنرا با سواري در عرض ۱۵ دقيقه ميتوان طي نمود. البته كوتاهترين مسير براي رسيدن به اين پارك استفاده از تله كابين و يا قطار ريلي مخصوص اين پارك است .


۵) موزه هاي تفليس

در دوران شوروي سابق تفليس جزو ۴ شهر برتر از نظر موزه ها در كل اتحاد شوروي محسوب مي شد. از موزه هاي معروف اين شهر مي توان موزه هنرهاي زيبا (Shalva Amiranashvili Museum of Fine Arts) را نام برد كه در آن آثار نقاشان ايراني مربوط به قرن هجدهم را نيز مي توان مشاهده كرد. موزه جاناشيا (Janashia Museum of Georgia) هم مربوط به آثار هنري دوران اوليه مسيحيت در گرجستان است. موزه تاريخ تفليس The Tbilisi History Museum محل مناسبي است براي علاقه مندان به تاريخ اين شهر. موزه باستان شناسي تفليس (The Tbilisi Archaeological Museum) كه در سال ۱۹۸۸ توسط باستانشناس گرجي، رستم آرامشويلي بنا شده است، مربوط به آثار حفاري هاي انجام شده در اطراف شهر تفليس است و برخي از قديمي ترين اشياء برنزي جهان در اين موزه نگهداري مي شوند. موزه استالين در شهر گوري، زادگاه استالين واقع شده است و شامل عكس ها، مكاتبات و اسناد مربوط به آن دوران، خانه زادگاه و زندگي تا ۴ سالگيش و قطار مخصوص وي مي باشد. بازديد از اين موزه شما را با بخشي از تاريخ قرن بيستم آشنا مي كند. اين شهر داراي قلعه چشمه و كليساي قديمي مي باشد.


۶) حمام هاي سولفور

حمام هاي گوگردي در محله اي قرار دارند به نام آبانتوباني Abantubani كه بخشي از منطقه تفليس قديم است. آب گرم اين حمام ها مستقيماً از چشمه هاي آبگرم تأمين مي شود. هزينه استفاده از حمام هاي عمومي از ۲ لاري به بالا و هزينه استفاده از حمام نمره يا همان كابين اختصاصي ۱۵ تا ۸۰ لاري براي يك ساعت مي باشد. هزينه ماساژ جداگانه است كه در صورت درخواست ماساژور در نظر گرفته مي شود. ماساژ در اين حمام ها بيشتر به شستن شباهت دارد. نوشيدني هاي مختلف نيز به قيمت معمول در اين حمام ها عرضه مي شوند.

از قديم الايام چشمه هاي آب گرم يكي از بهترين منابعي بوده اند كه مردم از آن ها براي آب تني و چه بسا براي رفع بيماري هايشان استفاده مي كرده اند، به طوري كه در هر كشور چند مورد از اين چشمه هاي درماني وجود داشته باشد. چشمه هاي گوگردي هم كه گاهي از آن ها آب گرم بيرون مي آيد، يكي از اين منابع به حساب مي آيد.در تفليس گرجستان بسياري از افراد از حمام هاي گوگردي استفاده مي كرده اند كه هنوز هم كه هنوز است اين حمام ها به قوت خود باقي اند. حمام سولفور يكي از همين حمام هاي آب گرم است كه هم اكنون هم به صورت حمام آب گرم و جاذبه هاي توريستي گرجستان مورد توجه بسياري از مسافرين است.

امتیاز:
بازدید: 11
برچسب:
:
[ 1396/6/22  ] [ ۱۴ ] [ georgianets2 ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 21
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 507
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب